Almennyttig konsulent til mental sundhed

Foreningen Norliv er en demokratisk baseret forening, hvis medlemmer er kunder i Nordea Liv og Pension. Vi er i fuld gang med at gøre klar til foreningens første almennyttige uddelinger, og har brug for en dygtig og engageret kollega, der kan kvalificere vores aktiviteter, så de indfrier vores uddelingsformål om at fremme god mental sundhed for danskerne.

Foreningen Norliv planlægger at åbne for ansøgninger til vores tre indsatsområder ca. 1. februar 2018. Områderne er ”Arbejdspladsindsatser”, ”Ny viden og formidling” og ”Mindre og lokale indsatser”. Vi søger en medarbejder med en relevant uddannelse i folkesundhedsvidenskab, arbejdspsykologi eller tilsvarende, og med 3-5 års praktisk erfaring med kvalitetsvurdering af projekter og indsatser fra en forening, virksomhed, fond eller konsulentvirksomhed. 

Du skal have solid og bred viden om mentale sundhedsudfordringer, psykosocialt arbejdsmiljø og forebyggende indsatser for at fremme mental sundhed på arbejdspladser og i privatlivet. Det er en fordel, hvis du har flair for indsamling af data og kommunikation og du skal være god til at udtrykke dig i skrift og tale. Vi forventer, at du kan dokumentere gode resultater med lignende aktiviteter fra nuværende og tidligere jobs. 

Du får et særdeles spændende og aktuelt arbejdsområde og bliver en nøgleperson i et mindre sekretariat med højt kvalificerede medarbejdere og mange samarbejdspartnere. Vi kommer til at arbejde meget tæt sammen i et team præget af pionerånd, hvor du vil referere til programchefen. Vi tilbyder gode udviklingsmuligheder, hvor du i takt med din personlige og faglige udvikling kan udvikle dit ansvarsområde. Dine ansættelsesvilkår vil afspejle vores høje forventninger til dig.
 

Dine opgaver

 • Sagsbehandling af ansøgninger og indstillinger til bestyrelsen

 • Dialog med ansøgere og donationsmodtagere om projekter og partnerskaber

 • Koordinering ift. eksterne bevillings-indstillere

 • Medvirken ved løbende optimering af arbejdsgange og systemer til ansøgning, sagsbehandling og bevilling

 • Proces- og effektmålingsaktiviteter

 • Deltagelse i analyser af indsatsområder og samfundsbehov 

 • Samarbejde med kommunikationskonsulent om historier om uddelinger til brug for foreningens web, nyhedsbrev og facebook m.v

 • Deltagelse i medlemsmøder og arrangementer

 • Bistand i forbindelse med andre opgaver i sekretariatet.

Dine personlige sider

 • Struktureret og ansvarsbevidst med godt overblik

 • Åben, dialogorienteret og med kritisk sans

 • Engageret, serviceminded og fleksibel

 • Hjælpsom og god til at samarbejde internt som eksternt.

Din ansøgning
Vi ønsker tiltrædelse snarest muligt, og beder dig sende din ansøgning og cv til sekretariat@norliv.org snarest muligt og senest d. 12. januar 2018. Vi holder løbende samtaler.

Kontakt
Vil du vide mere om stillingen og Norlivs indsatsområder, er du velkommen til at kontakte programchef Lars Bo Pedersen, lbp@norliv.org, tlf. 60 15 74 76. Se også www.norliv.org

Om Norliv - foreningen for kunder i Nordea Liv & Pension
Foreningen Norliv har ca. 330.000 medlemmer, som er kunder hos Nordea Liv & Pension. Vi blev stiftet i 2015 med en formue på 8 mia. kr. ved en opdeling af TryghedsGruppen. Siden stiftelsen har foreningen besluttet strategi for bl.a. de almennyttige aktiviteter. Foreningen sikrer en stærk demokratisk basis gennem engagement og valgdeltagelse i foreningen, medlemsbonus og andre medlemsfordele, og vi arbejder for at fremme god mental sundhed gennem almennyttige uddelinger. Dertil kommer interessevaretagelse over for Nordea Liv & Pension, som vi i 2017 har købt 25 % af. Vi er p.t. 4 ansatte i et sekretariat under opbygning og bor hos Nordea Liv og Pension i Ballerup.